ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

 

NAVICULA – Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu w Łodzi

serdecznie zaprasza w imieniu łódzkich dzieci i osób dotkniętych autyzmem

oraz ich rodzin do włączenia się w globalną akcję

ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

Wydarzenie jest obchodzone w ramach obchodów

Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, 2 kwietnia

Popieranego przez ONZ od 2008 roku.

Przyłącz się do akcji! Okaż swoje zainteresowanie i solidarność z ludźmi, którzy są związani z problemem autyzmu.

Dowolnym niebieskim akcentem pokaż, że jesteś z nami.

Pokaż, że rozumiesz wagę problemu, że chcesz wiedzieć o nim więcej, że możemy na Ciebie liczyć.

Dla Ciebie to mała rzecz, dla nas – coś naprawdę ważnego!

Niech ten dzień, dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu będzie zauważalny

a przede wszystkimzwróci uwagę społeczeństwa

na problemy osób z autyzmem i ich rodzin.

Inicjatywa została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks www.lightitupblue.org. , jest akcją ogólnoświatową, a jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. Od 2011 roku wiele budynków, w wielu miastach i krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, będący symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Wśród błękitnych obiektów, znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele, wiele innych.

Autyzm jest wciąż nie do końca poznanym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Specjaliści w NAVICULA-Centrum od 2000 roku zdiagnozowali i opracowali plan terapeutyczny dla ponad 2750 dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Placówka co miesiąc diagnozuje autyzm u 25-30 kolejnych maluchów. Problem zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci wydaje się wciąż narastać. Coraz częściej zjawisko to określane jest epidemią naszych czasów.

2 kwietnia kolor niebieski chcemy aby dał osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie, bardziej dostosowane do ich potrzeb.

Każdy może wyrazić swoją solidarność niebieskim akcentem: oświetlić budynek na niebiesko, zapalić niebieską żarówkę w swoim oknie, dodać niebieski kolor do ubrania, propagując logo akcji w Internecie (np. na Facebooku) a także wespierając finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).

Tego dnia bądź z nami i Ty. Bądź tak jak zechcesz czy potrafisz!

Niech ten dzień i cały kwiecień  będą na niebiesko, aby dzięki temu kolejne dni

były łatwiejsze dla osób z autyzmem.

Przewiń do góry
Skip to content